Θέμα:"Αλιάκμων"

Μεγάλος ποταμός της Δυτικής Μακεδονίας που έχει μήκος 310 χμ. Είναι ο μεγαλύτερος ποταμός της Ελλάδας που πηγάζει από Ελληνικό έδαφος (Καστοριά ), κάνει όλη τη διαδρομή του μέσα από ελληνικά εδάφη και χύνεται στο Θερμαϊκό κόλπο. Η ταχύτητα ροής του Αλιάκμονα είναι 54 κ.μ στο δευτερόλεπτο. Το βάθος του ποικίλλει φθάνοντας ως 15 μ και το πλάτος του είναι διαφορετικό στα διάφορα σημεία της διαδρομής του.
Δέχεται τα νερά πολλών παραποτάμων και χειμάρρων και την άνοιξη και το φθινόπωρο πλημμυρίζει επικίνδυνα πολλές φορές.
Η ροή του ποταμού διέρχεται από τους νομούς Καστοριάς, Γρεβενών, Κοζάνης και Ημαθίας. Συμφωνά με τη μυθολογία ο Αλιάκμονας ήταν παιδί του Ωκεανού και της Τηθύας , γενάρχες των λιμνών, των ποταμών και των πηγών.
... ποταμός ίσον, νερό όπου πάντοτε τρέχει και χύνεται μέσα εις άλλον ποταμό ή εις λίμνη, ή θάλασσα.
. .