Θέμα:"Τα πετρώματα του Ν. Κοζάνης"

Η Γεωλογική ιστορία της Ελλάδας ανήκει στο ευρύτερο γεωλογικό σύνολο της αλπικής ορογενετικής αλυσίδας που προέκυψε από τη σύγκρουση των ηπειρωτικών πλακών, της Αφρικής και της Ευρασίας. Πριν από 225 -190 εκατομμύρια χρόνια ολόκληρος ο Ελλαδικός χώρος καλυπτόταν από ρηχή θάλασσα (Τηθύ) με έντονη ηφαιστειακή δραστηριότητα. Κατά τους μετέπειτα αιώνες, πριν 190-135 εκατομμύρια χρόνια, η θάλασσα αυτή έγινε πολύ βαθιά. Ορισμένα στρώματα του πυθμένα της βρέθηκαν σε πολύ μεγάλο βάθος και κάτω από την τεράστια πίεση και θερμοκρασία έχουμε τον σχηματισμό των πρώτων Ελληνικών πετρωμάτων. Τέτοια πετρώματα υπάρχουν σήμερα και στην Κοζάνη. Στις επόμενες γεωλογικές περιόδους που κράτησαν πολλά εκατομμύρια χρόνια, σχηματίστηκαν τα βουνά και τα πετρώματα αυτά βρέθηκαν από τα βάθη της θάλασσας στην επιφάνεια της γης. Η Ελλάδα άρχισε να παίρνει τη σημερινή της μορφή μόλις πριν 2 εκατομμύρια χρόνια, οπότε άρχισε να σχηματίζεται το Αιγαίο πέλαγος. Οι μεταμορφώσεις αυτές στο στερεό φλοιό της γης συνεχίζονται και σήμερα, γι' αυτό και ο Ελλαδικός χώρος παρουσιάζει έντονη ηφαιστειακή δραστηριότητα.

Ιππουρίτες - Νέα Νικόπολη
Γαστερόποδα - Νέα Νικόπολη