Θέμα:"Σεισμοί"

Απότομο και γρήγορο συντίναγμα του εδάφους, που έχει την προέλευση του στα έγκατα της γης και είναι ανεξάρτητο από την ανθρώπινη ενέργεια. Πολλές φορές οι σεισμοί επιφέρουν τεράστιες καταστροφές σε πόλεις και χώρες. Είναι δυνατό από τον " κύριο σεισμό " να προηγούνται οι ασθενικές " πρόδρομες δονήσεις " και να ακολουθούν οι" μετασεισμικές δονήσεις" ή "μετασεισμοί".
Οι πρόδρομες δονήσεις δεν εμφανίζονται πάντα πριν από ένα μεγάλο σεισμό, οι μετασεισμοί όμως πάντοτε ακολουθούν, τους κύριους σεισμούς σε μια διάρκεια που ποικίλλει.
Κάθε σεισμός ξεκινά από μια θέση στα βάθη της γης ,όπου γεννιέται η ενέργεια που τον προκαλεί.
Η θέση αυτή λέγεται εστία του σεισμού. Η περιοχή της επιφάνειας της γης, που βρίσκεται πάνω από την εστία είναι το επίκεντρο του σεισμού και είναι η περιοχή που δέχεται τις περισσότερες σεισμικές δονήσεις .
Κάθε σεισμός χαρακτηρίζεται από :
α) Την ένταση που εκτιμάται από τα αποτελέσματα στο έδαφος.
β) Το είδος ,ανάλογα με την αιτία ένας σεισμός μπορεί να χαρακτηριστεί:
1) Ηφαιστιογενής όταν εκδηλώνεται πριν ή μετά από έκρηξη ηφαιστείου
2) Εγκατακρημνισιγενής, όταν έχει σχέση με την κατάρρευση της οροφής κάποιου σπηλαίου (έχει μικρή καταστρεπτική ενέργεια)
3) Τεκτονικός. Το 90% του συνόλου των σεισμών είναι τεκτονικοί, έχουν κάποια σχέση με την τεκτονική κατασκευή της περιοχής και εμφανίζονται σε περιοχές όπου συμβαίνουν φαινόμενα ορογένεσης. Προκαλούνται από δυνάμεις που ξεπερνούν τα όρια αντοχής των πετρωμάτων .
Η διάρκεια των σεισμών είναι πάρα πολύ μικρή ( λίγα δευτερόλεπτα μέχρι ένα λεπτό το πολύ).

... φυσικές δυνάμεις
καταστροφές