Θέμα:"Η χλωρίδα του Ν. Κοζάνης"

Η Ελλάδα, ανάλογα με την έκταση της, έχει τα λιγότερα δάση από οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ευρώπης ; κι αυτό κυρίως είναι αποτέλεσμα της επέμβασης του ανθρώπου στη φύση από την προϊστορική ακόμα εποχή . Κι όμως η Ελληνική χλωρίδα είναι σίγουρα μια από τις πλουσιότερες του κόσμου. Τα είδη της υπολογίζονται σε περισσότερα από 6.500 ,αριθμός που την κατατάσσει δεύτερη στην Ευρώπη ,μετά την Ισπανία . Αν όμως συγκρίνουμε τον αριθμό των ειδών με την έκταση της κάθε χώρας ,τότε η Ελλάδα έρχεται πρώτη .
Ακόμη και σήμερα η χλωρίδα της χώρας μας δεν έχει μελετηθεί και καταγραφεί πλήρως.
Ο αριθμός των ενδημικών ,δηλαδή των ειδών που δεν υπάρχουν σε άλλη περιοχή του κόσμου ,αλλά μόνον στη χώρα μας ,έχει ξεπεράσει τα 700 . Ο Νομός Κοζάνης είναι ένα σύμπλεγμα βουνών, υψιπέδων, κοιλάδων, παραποτάμιων και παραλίμνιων εκτάσεων με εκπληκτική εναλλαγή τοπίων, πλούσιων σε χλωρίδα και πανίδα .
Το βουνό Μπούρινος , ένα από τα μεγαλύτερα της Δυτικής Μακεδονίας ,είναι ένας μοναδικός βιότοπος λόγω της σπάνιας χλωρίδας του .Στο Μπούρινο υπάρχουν οκτώ είδη και υποείδη φυτών που είναι τοπικά ενδημικά και δεν φυτρώνουν σε καμμιά άλλη περιοχή της Ελλάδας και του κόσμου ενώ τριάντα τέσσερα είναι σπάνια για τη χώρα μας .

Αγριοπανσέδες (Τρίχρωμοι) Βιόλα του Μπούρινου
Τοπικό ενδημικό του Μπούρινου