Line Εισαγωγή Καθηγητές Μαθητές Δραστηριότητες Η Πόλη μας Το Ευρώ Χρήσιμες Διευθύνσεις Η Γνώμη σας

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΩΚΡΑΤΗΣ- COMENIUS

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ - ΔΡΑΣΗ ΙΙ

Τα προγράμματα κινητικότητας αποτελούν μια "ενέργεια" του 1ου Υποπρογράμματος του Επιχειρησιακού Προγράμματος για την Εκπαίδευση και Αρχική Επαγγελματική Κατάρτιση.
Κύριος στόχος των Προγραμμάτων Κινητικότητας είναι να φέρουν σε επαφή και αλληλεπίδραση τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με συναδέλφους τους και μαθητές άλλων περιοχών στην Ελλάδα και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες ώστε να μπορούν να ανταποκρίνονται στις συνεχώς εξελισσόμενες απαιτήσεις και προκλήσεις της εποχής μας.

Η δράση ΙΙ των προγραμμάτων κινητικότητας απευθύνεται σε μαθητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και έχει ως στόχο τη γνωριμία με άλλες αντιλήψεις, άλλα εκπαιδευτικά συστήματα, νοοτροπιών και κουλτούρας, την ανάπτυξη των ψυχοπνευματικών και επικοινωνιακών ικανοτήτων των μαθητών, την ευρωπαϊκή διάσταση με την εφαρμογή και διάδοση νέων πρακτικών και μεθόδων στις σχολικές μονάδες, με άμεσους αποδέκτες τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς.

Συγκεκριμένα στη δραστηριότητα 1 της δράσης ΙΙ των προγραμμάτων κινητικότητας << Εκπαιδευτικές επισκέψεις με προστιθέμενη αξία στη μάθηση>>, ενισχύονται επισκέψεις ομάδων μαθητών από το ίδιο σχολείο σε σχολικές μονάδες ίσης ή αντίστοιχης βαθμίδας.

Το 4ο Γυμνάσιο Κοζάνης συμμετείχε στα προγράμματα κινητικότητας ( 50 μαθητές και 7 καθηγητές συνολικά για τα δύο χρόνια ) κατά τα σχολικά έτη 1997-98 και 1998-99 και πραγματοποίησε εκπαιδευτικά ταξίδια στη Γαλλία στο college Jacques MONOD ( CAEN- Νορμανδία).

Κατά τη διάρκεια της παραμονής στο college Jacques Monod, οι μαθητές και οι καθηγητές ξεναγήθηκαν στο χώρο του σχολείου, παρακολούθησαν μαθήματα και επισκέφθηκαν μουσεία και μνημεία της περιοχής ( Caen, Mont- Saint Michel, Honfleur κτλ)

.

Mail Icon