Line Εισαγωγή Καθηγητές Μαθητές Δραστηριότητες Η Πόλη μας Το Ευρώ Χρήσιμες Διευθύνσεις Η Γνώμη σας

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΩΚΡΑΤΗΣ- LINGUA

Το 4° Γυμνάσιο Κοζάνης μετά την επιτυχή τριετή του συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ΣΩΚΡΑΊΉΣ-COMENIUS ( Ελλάδα, Γαλλία, Ιταλία, Ολλανδία), συνεχίζει την δραστηριότητα του γύρω από τα Ευρωπαϊκά προγράμματα συμμετέχοντας στο πρόγραμμα ΣΩΚΡΑΤΗΣ- LINGUA, συνεργαζόμενο με το college Jacques Monod στην πόλη Caen της περιοχής της Νορμανδίας στη Γαλλία.

Στο πλαίσιο του προγράμματος αυτού, που στόχος του είναι να συμβάλει στην αύξηση του ενδιαφέροντος και της ικανότητας των μαθητών να επικοινωνούν σε ξένες γλώσσες, ιδιαίτερα στις λιγότερο διαδεδομένες και διδασκόμενες γλώσσες, το 4° Γυμνάσιο φιλοξενεί 15 Γάλλους μαθητές και τους συνοδούς καθηγητές τους από 30 Μαρτίου μέχρι 13 Απριλίου 2000.

Οι ξένοι μαθητές και καθηγητές στη διάρκεια της παραμονής τους θα παρακολου- θήσουν μαθήματα, Γαλλικών, Αγγλικών, Τεχνολογίας, Μουσικής, Καλλιτεχνικών καθώς και μαθήματα Νεοελληνικής γλώσσας, η εκμάθηση της οποίας είναι για τους Γάλλους μαθητές ο κύριος στόχος τους καθώς και για τους συμμετέχοντες Έλληνες μαθητές στόχος είναι η εκμάθηση της Γαλλικής γλώσσας.

Παράλληλα με τα μαθήματα θα γίνουν επισκέψεις σε γειτονικές περιοχές και πόλεις. Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή κατά 50% για το Γαλλικό σχολείο, κατά 75% για το 4° Γυμνάσιο Κοζάνης.
Αντίστοιχος αριθμός μαθητών από το σχολείο μας θα μεταβεί στη Γαλλία από 1-14 Μαΐου 2000.

Icon Η Ελληνική και η Γαλλική κουζίνα
Icon

ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ

Απάντησαν 76 μαθητές τoυ 4ου Γυμνασίου Κοζάνης και 75 μαθητές από το γαλλικό σχολείο college Jacques Monod.

1 Παίρνετε πρωινό; Prenez- vous le petit dejeuner?
2 Σας αρέσουν τα φρούτα; Aimez- vous les fruits?
3 Tι προτιμάτε Que preferez-vous
4 Τι τρώτε συνήθως για πρωινό; Que mangez-vous d'habitude le matin?
5 Tι προτιμάτε Que preferez-vous
6 Tι προτιμάτε Que preferez-vous