ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΕΟΛΑΙΑ - ΔΡΑΣΗ 1 - ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΩΝ

Πρόγραμμα Υποδοχής
22 - 29 Απριλίου 2002

Η εργασία πραγματοποιήθηκε με την χορηγία της Ευρωπαϊκής Κοινότητας

Η Δράση 1 του προγράμματος»Νεολαία για την Ευρώπη» προσφέρει μια μοναδική ευκαιρία δημιουργίας επαφών μεταξύ ομάδων νέων.

Οι ανταλλαγές έχουν παιδαγωγικό. Άτυπα εκπαιδευτικό σκοπό και αξία και οι ομάδες διερευνούν κοινά θεματικά πεδία και ενημερώνονται η μία για τον πολιτισμό της άλλης.

Το 4ο Γυμνάσιο Κοζάνης υποδέχθηκε 17 μαθητές και 3 συνοδούς καθηγητές από τη Γαλλία ( collège Jacques Monod, Normandie) από 22 μέχρι 29 Απριλίου 2002  με δαπάνες του ανωτέρω προγράμματος.

Θέμα του προγράμματος ήταν «Γνωριμία με την πολιτιστική κληρονομιά και το φυσικό περιβάλλον της Μακεδονίας»

Οι Γάλλοι καθηγητές και μαθητές στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας ενημερώθηκαν για την Ελλάδα, τη Μακεδονία, την Κοζάνη, ξεναγήθηκαν στην πόλη της Κοζάνης και σε γειτονικές   και όχι μόνον περιοχές της Μακεδονίας (Αιανή, Βελβενδός, Καστοριά, Θεσσαλονίκη, Βεργίνα, Νάουσσα, Έδεσσα).

Για την ενημέρωσή τους πάνω στη θεματική ενότητα είχε φροντίσει η ομάδα καθηγητών και μαθητών του 4ου Γυμνασίου Κοζάνης με υλικό που φρόντισε να ετοιμάσει με δαπάνες του προγράμματος (ενημερωτικός φάκελλος, προβολή βίντεο κτλ).

Η ομάδα Ελλήνων και Γάλλων μαθητών και καθηγητών συμμετείχε από κοινού σε όλες τις δραστηριότητες, έγινε δεκτή από τον Νομάρχη Κοζάνης, παρουσίασε θεατρικό έργο σχετικό με την εφηβεία και τα προβλήματά της.

Το υλικό που παρήχθη στο πλαίσιο του προγράμματος ήταν

1.  Διαφημιστικό φυλλάδιο για την πόλη της Κοζάνης στη Γαλλική γλώσσα

2. Αφίσα σχετική με το θέμα με φωτογραφίες και σκίτσα μαθητών

3.  Κασέτα βίντεο με τις δραστηριότητες του προγράμματος

4. Ντοσιέ-απολογισμό της υποδοχής με αποσπάσματα από τα ημερολόγια Ελλήνων και Γάλλων μαθητών που πήραν μέρος στο πρόγραμμα (Αποσπάσματα)

5. Δόθηκε σε όλους τους συμμετέχοντες κασκέτο, μπρελόκ, στυλό, σελιδοδείκτες όλα με το σήμα του προγράμματος και με δαπάνες του.

Οι Γάλλοι μαθητές φιλοξενήθηκαν από οικογένειες μαθητών που συμμετείχαν στο πρόγραμμα